Wykryto korzystanie z AdBlock

Nasza strona internetowa działa dzięki wyświetlaniu reklam naszym gościom.

Rozważ wsparcie nas poprzez wyłączenie blokady reklam.

Przez Redakcja |

Z facebooka codziennie korzystają setki tysięcy użytkowników w Polsce. Tak duża popularność serwisu sprawiła, że serwis szczególnie upodobali sobie przestępcy. Codziennie w strumieniu wiadomości możemy zaobserwować dziesiątki reklam nie będących tym, czym na pierwszy rzut oka się wydają.

System reklamowy Meta wykorzystywany jest powszechnie przez przestępców w celu wyłudzeń pieniędzy jak również przez obce rządy w celach propagandowych i do szerzenia dezinformacji. Reklamy tego typu publikowane są zarówno na Facebooku jak i Instagramie. Jeżeli widzimy posty sponsorowane należy bezwzględnie nie ufać temu co widzimy.

Jak rozpoznać fałszywą reklamę?

Przyjrzyjmy się takiej reklamie:

Fałszywa reklama

Czy to jest normalna reklama? Nie. Na górze widzimy nazwę strony na Facebooku. "Aktualne Wiadomości" mogą stwarzać pozory serwisu informacyjnego, ale spójrzmy niżej. Strona internetowa wskazuje na zupełnie inny kierunek. "SPILLEDSHADES.COM" nie ma nic wspólnego z nazwą strony na Facebooku. Tu warto zwrócić uwagę, że fałszywe reklamy często wykorzystują dziwne adresy domenowe. Jeżeli widzimy dziwny adres, lub domenę kończącą się na ".xyz" na 100% mamy do czynienia z fałszywą reklamą. W tym miejscu często pojawiają się również adresy istniejących serwisów informacyjnych lub wyglądających podobnie do nich. Ostatnie popularnym stało się na przykład podszywanie pod ONET.

Jeżeli już mamy wątpliwości na widok takiej reklamy, możemy sprawdzić dalej.

Fałszywa reklama

Klikamy w trzy kropki i wybieramy z menu pozycję "Dlaczego widzę tę reklamę".

Fałszywa reklama

Z następnego menu wybieramy "Wybór reklamodawców".

Fałszywa reklama

Następnie "Wyświetl szczegóły reklamy w bibliotece reklam Meta".

Fałszywa reklama

Teraz klikamy w "Zobacz szczegóły reklamy".

Fałszywa reklama

W tym miejscu mamy do wglądu wiele ciekawych informacji. Między innymi Beneficjenta i Płatnika. Fałszywe kampanie reklamowe niemal zawsze są opłacone przez osoby z innych państw, a nawet kontynentów. Dlatego jeśli widzimy w tym miejscu obco brzmiące nazwiska to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z oszustwem. Zwykle pojawiają się tu osoby wskazujące na pochodzenie azjatyckie, ale nie jest to regułą.

Popatrzmy na inną reklamę: 

Fałszywa reklama

Tu mamy jeszcze bardziej podejrzanego płatnika. 

Istnieje jeszcze jedna opcja weryfikacji. Pole wyżej widzimy "Informacje o reklamodawcy". Serwis informacyjny z aż dwoma polubieniami? Coś tu nie gra. Jeżeli wejdziemy z tego miejsca na stronę reklamodawcy możemy sprawdzić coś jeszcze. Wiele stron publikuje kilka do kilkunastu postów, które mają im nadać wiarygodności. Wystarczy przejść na kartę "Informacje".

Fałszywa reklama

Tu widzimy, że strona została utworzona 17 lipca, czyli kilka dni przed emisją reklam.

Co możemy zrobić, kiedy wiemy, że reklama została wyemitowana przez oszustów?

Najlepiej przy poście z reklamą kliknąć w trzy kropki, wybrać opcję "Zgłoś reklamę". Przy odrobinie szczęścia, reklamy po jakimś czasie zostaną zablokowane przez Facebooka. Niestety nie zawsze facebook podejmuje odpowiednie akcje w tym zakresie.

Emisja fałszywych reklam jest niebezpieczna z jeszcze jednego powodu. Większość tego typu zawartości skierowana jest do użytkowników między 35, a 65 rokiem życia. Osoby starsze są szczególnie narażone. Często osoby takie nie są w stanie rozpoznać niebezpieczeństw ukrywających się za podstawioną reklamą.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Zobacz również