
Wraz z latem przychodzą wysokie temperatury. Jeden czy dwa gorące dni, różnicy nam zwykle nie zrobi. Jednak kiedy takie temperatury utrzymują się dłużej, sytuacja nieco się zmienia i długotrwały wpływ ciepła może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak radzić sobie, kiedy za oknem jest ponad 30 stopni? Co powinniśmy robić, kiedy jest gorąco i jak możemy się ochłodzić?
Woda
W gorące dni powinniśmy pić dużo wody. Najlepiej kiedy mamy do niej stały dostęp, dlatego wychodząc z domu dobrze jest zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej, która przyda się, gdy w pobliżu nie będzie żadnego innego jej źródła. W gorące dni nie powinniśmy się przemęczać, dlatego zawsze kiedy planujemy zwiększony wysiłek fizyczny zaopatrzmy się w zapas wody.
Wyjazd w chłodniejsze miejsce
Jak można schłodzić organizm? Jeśli spędzamy wakacje w górach czy nad morzem nie będziemy mieli z tym problemu. Góry, z racji wysokiego położenia są miejscem, gdzie panują znacznie niższe temperatury. Latem musimy się nastawić nawet na zimowo - wiosenne warunki, czyli śnieg. Z kolei nad morzem warunki mogą być normalne, jednak woda z reguły nie nagrzewa się do tak wysokich temperatur jak powietrze. Jeśli spędzamy dzień " pod gołym niebem" nie powinniśmy zbyt długo przebywać na słońcu, najlepiej wybierać miejsca, które dają chociaż trochę cienia.
Alternatywą morze również być wyjazd nad jezioro. I w tym przypadku, woda w jeziorze będzie znacznie chłodniejsza niż otoczenie.
Będąc nad morzem lub jeziorem należy pamiętać, aby przed wejściem do wody stopniowo przyzwyczaić organizm do niższych temperatur np. przez stopniowe wchodzenie do wody i polewanie nią organizmu. W przypadku dłuższego przebywania na słońcu wskoczenie wprost do jeziora może być niebezpieczne dla zdrowia.
Wentylacja
A co zrobić kiedy nie możemy nigdzie wyjechać? Z pomocą mogą nam przyjść wentylatory. Wentylator jak nazwa wskazuje - wentyluje. Urządzenia tego typu nie służą do obniżania temperatury. Zamiast tego powodują przesuwanie się mas powietrza, co poprawia warunki w pomieszczeniach ze słabym jego przepływem. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie jest duszno.
Na rynku możemy spotkać się z kilkoma typowymi rodzajami wentylatorów. Najprostszym z nich są wentylatory biurkowe. Ten rodzaj wentylatorów sprawdza się szczególnie w miejscach, gdzie nie ma możliwości postawienia większego urządzenia oraz biurach, gdzie pracuje się przy komputerach. Najmniejsze z nich, często zasilane z USB mają małą wydajność. Z tego powodu sprawdzają się tylko kiedy siedzimy tuż przy nich. Działanie zwykłych, nieco większych możemy odczuwać nawet z odległości dwóch, trzech metrów.
Jeśli mamy więcej miejsca możemy zastosować wentylator stojący. Tego typu urządzenia z reguły są większe i zapewniają większy przepływ powietrza. Od wentylatorów stołowych odróżnia je głównie wysokość - charakterystyczna "noga".
Inne rodzaje wentylatorów z jakimi możemy się spotkać to:
Wentylator kolumnowy. Tego typu urządzenie ma wygląd pionowego słupka i na pierwszy rzut oka przypomina głośnik. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca. Przepływ powietrza z reguły jest niższy niż w typowym wentylatorze stojącym.
Wentylator ścienny. Rzadko spotykany na rynku. Ten typ zamiast podstawy lub nogi ma uchwyt przystosowany do mocowania do ściany.
Wentylatory z nawilżaczami i na wkłady chłodzące. Tu możemy mieć do czynienia z wariantem wentylatora stojącego, kolumnowego lub większego, przypominającego klimatyzator przenośny. Charakterystyczne cechy to zbiornik na wodę i/lub wkłady chłodzące. Zimna woda połączona z wkładami chłodzącymi może zarówno nawilżać jak i obniżać temperaturę. Stosując tego typu urządzenia trzeba jednak pamiętać, że woda po nagrzaniu da efekt odwrotny od zamierzonego. Należy więc pilnować temperatury i w razie potrzeby wymienić wodę i wkłady na schłodzone.
Klimatyzatory
Osobną grupę urządzeń stanowią klimatyzatory. Główną cechą tego typu urządzeń jest to, że faktycznie obniżają one temperaturę w pomieszczeniach. Wśród urządzeń tego typu możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje.
Klimatyzatory przenośne. Urządzenia tego typu mają dość duże rozmiary i są ciężkie. Choć w nazwie ma przenośny, to montaż z reguły jest możliwy tylko w pobliżu okna. Dzieje się tak dlatego, bo klimatyzator z tyłu wypuszcza rozgrzane powietrze. Z reguły w zestawie jest rura którą należy wystawić za okno. Jeśli tego nie zrobimy, klimatyzator zacznie nam ogrzewać przestrzeń znajdującą się bezpośrednio za nim. W urządzeniach tego typu skrapla się również woda Dlatego dobrze jest wyprowadzić z otworu spustowego wąż wylotowy do jakiegoś zewnętrznego pojemnika. W niektórych modelach, wewnętrzny zbiornik na wodę może mieć za małą pojemność, czego efektem będzie wyciek. Należy mieć na uwadze, że taki klimatyzator może być uciążliwy w użytkowaniu ze względu na generowany poziom hałasu. Na rynku można spotkać również mniejsze modele bez opcji montażu komina wylotowego. Zwykle są to modele o dużo niższej wydajności.
Drugą grupą są wentylatory ścienne. Ten typ wymaga montażu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej oraz połączenia ich poprzez ścianę. Z tego powodu montaż jest stały i nie nadaje się do zastosowania w zabudowie wielorodzinnej(np. bloki). Poza znacznie bardziej skomplikowaną instalacją nie posiada typowych wad klimatyzatorów przenośnych. Generuje mniej uciążliwych dźwięków, a woda skrapla się na zewnątrz.
Dodaj komentarz