
Zdarza się, że sprzęt używany w domu nagle odmówi współpracy. Urządzenie może się po prostu nie uruchomić lub zakomunikować na wyświetlaczu konkretny błąd. Co wtedy zrobić?
Kiedy sprzęt się nie uruchamia diagnoza może być trudna i prawdopodobnie nie obejdzie się bez wizyty serwisanta. Nieco łatwiej jest, gdy sprzęt wyświetla kody błędów. Jedną z najczęstszych usterek zmywarek jest awaria pompy myjącej. W zmywarkach Indesit i Whirlpool usterka pompy sygnalizowana jest kodem F15. Jeśli zmywarka w trakcie mycia przerwie pracę i wyświetli taki kod, mamy problem właśnie z pompą.
Co wtedy? W przypadku, gdy sprzęt posiada jeszcze gwarancję, powinniśmy skorzystać z serwisu. Jeśli jednak gwarancja już się skończyła mamy dwie opcje. Skorzystać z pomocy dowolnego serwisanta, lub spróbować naprawić urządzenie samemu. W tym drugim przypadku znacznie obniżymy koszt naprawy.
Co musimy więc zrobić? Najpierw należy odciąć dopływ wody i spuścić wodę z węża odpływowego. Następnie należy odpiąć oba węże od bieżącej wody i kanalizacji. W przypadku zmywarki wolnostojącej prace nie powinny powodować żadnych problemów. Urządzenie następnie należy wysunąć i położyć na boku. Ta sama czynność w przypadku urządzenia zabudowanego może sprawić nieco więcej problemów. Kiedy uda nam się położyć urządzenie na boku musimy ze spodniej części zdemontować osłonę. Może ona być na zatrzaskach lub przykręcana na śruby. Po zdjęciu osłony powinniśmy być w stanie zlokalizować pompę myjącą.
Zdjęcie przedstawia zmywarkę Indesit:

Gdzie ta pompa?
W tym wypadku jest element widoczny poniżej:

Pompa ma doprowadzone dwa gumowe węże zaciśnięte za pomocą metalowych obejm. Powyższe zdjęcie zostało wykonane już po naprawie z użyciem uniwersalnych skręcanych obejm dostępnych w każdym markecie budowlanym. Oryginalne były zaciskane i nie nadawały się do ponownego założenia. Do ich demontażu i montażu wystarczy płaski wkrętak. Poza zaciskami rozłączamy również wszystkie wtyczki z przewodami.
Demontaż jest prosty i powinien zająć maksymalnie kilka minut. Po wyjęciu elementu ujrzymy taki widok:

Sama pompa znajduje się po lewej stronie. Rozłożenie całości wymaga nieco siły. Obie części są połączone za pomocą obrotowej obudowy, wystarczy przekręcić.
Na pompie powinny być naklejki z oznaczeniem producenta i modelu pompy. Po demontażu pozostaje już tylko zakupić właściwy model i możemy przejść do wymiany. Sama pompa jest zwykle łatwa do zdiagnozowania. W większości przypadków wyrabiają się wewnątrz tuleje, przez co główny element "nie trzyma osi". W takim wypadku możliwa jest też regeneracja pompy. Wymaga jednak to dodatkowych narzędzi i może sprawić nieco trudności. Możliwe jest też nieodwracalne uszkodzenie elementów pompy, co będzie wymagało zakupu nowego egzemplarza.
Nowa pompa z uszczelką na zdjęciu poniżej:

Co dalej? Składamy wszystko w odwrotnej kolejności. Po wymianie pompy zmywarka powinna przepracować kolejne kilka lat.
Dodaj komentarz