
Jeszcze kilka lat temu bieganie było bardzo popularną formą sportu. Obecnie zainteresowanie bieganiem jest nieco niższe, a i samych zawodów z roku na rok ubywa. Gdzie zatem biegać? Startować w zawodach, czy biegać samemu? Przyjrzyjmy się zawodom organizowanym w Lublinie.
W kozim grodzie w ciągu roku odbywa się wiele imprez biegowych, jedne są popularniejsze, inne mniej. Jeśli chcemy wziąć udział w zawodach, o każdej porze roku znajdziemy jakiś bieg.
Maraton Lubelski

Pod taką nazwą znajdziemy biegi organizowane przez "miejską" Fundację Rozwoju Sportu. Tylko nazwą, bo ta używana jest zarówno na stronie internetowej jak i profilu Facebook. Maraton ostatni raz został zorganizowany w 2019 roku. Co zatem oferuje organizator? Obecnie jest to Półmaraton Lubelski, dwa biegi na dystansie 10km(dawniej cztery) oraz dwa biegi na dystansie 5km. Wszystkim zawodom towarzyszą również biegi dla dzieci. Wśród lubelskich biegaczy jest to najpopularniejszy cykl biegów. Jednak popularność nie zawsze idzie z jakością. Biegi te znane są z licznych nieprawidłowości. Na skutek niewłaściwe zabezpieczonych tras, między biegaczami pojawiają się auta osobowe oraz autobusy. Zdarzało się, że „zamykano” trasę przy pomocy napisów wymalowanych kredą na chodniku. Inne to problemy z pomiarem czasu - niemal zawsze część uczestników nie jest rejestrowana w trakcie przekraczania mety. Zdarzało się również, że uczestnikom wręczano puchary z niewłaściwych zawodów lub nieprzygotowane zostały puchary dla niektórych kategorii. Do wpadki doszło również w trakcie maratonu w 2018 roku, gdy uczestnicy pobiegli niewłaściwą trasą. W efekcie trasa nie posiadała atestu. W bieżącym roku po wielu latach prób, organizatorom udało się zorganizować bieg przy całkowicie zamkniętym ruchu drogowym. Fundacja jest również co roku organizatorem lubelskiej edycji biegu Tropem Wilczym. Warto odnotować, że w tym roku na profilu społecznościowym organizatora zaczęto blokować osoby wspominające o nieprawidłowościach.
Organizator świadczy również usługę pomiaru czasu dla innych podmiotów organizujących biegi. Z tego powodu na problemy z brakiem pomiaru na mecie można się natknąć również w innych biegach. Obecnie dotyczy to głównie biegów charytatywnych, gdyż większość pozostałych organizatorów z powodu licznych problemów zdecydowała się na współpracę z innymi firmami.
CITY TRAIL

Kolejny cykl biegów to biegi przełajowe po lesie. Te zawody organizowane są od jesieni do wiosny. Dystans to 5km po stałej trasie lasu Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. Ze względu na trasę przebiegającą leśnymi ścieżkami czasem występują niewielkie korekty w celu uniknięcia utrudnień np. powalonych drzew. Obecnie uczestnicy mogą wziąć udział w pięciu biegach. Dawniej było ich sześć oraz jedna specjalna edycja letnia. Zawodom towarzyszą również biegi dla dzieci odbywające się zawsze przed biegiem głównym. Masz czworonoga? Możesz z nim pobiec.W tych biegach jest to dozwolone.
Botaniczna Piątka

Kolejne zawody odbywają się w Lublinie trzy razy w roku. Wiosną, latem i jesienią. Jak dotąd w mieście inspiracji nie zorganizowano edycji zimowej. Trasa biegu liczy pięć kilometrów i prowadzi ścieżkami Ogrodu Botanicznego UMCS, po chodnikach z kostki, asfaltu i odcinkami gruntowymi. Ze względu na ukształtowanie terenu jest to najtrudniejsza trasa w Lublinie. Uczestnicy startują w trzech osobnych falach i do pokonania mają trzy pętle. Pierwsza fala przeznaczona jest zawsze dla mniej doświadczonych biegaczy i ma wydłużony limit czasu na pokonanie trasy. Zawodom towarzyszą zawsze biegi dla dzieci odbywające się po zakończeniu biegów dla dorosłych.
#biegnijlublin

Tym razem mamy do czynienia z imprezami biegowymi organizowanymi przez MOSIR Lublin. Biegi te odbywają się na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie. Do kogo są kierowane? Do wszystkich. Znajdziemy tu biegi dla dzieci, dorosłych, a nawet całych rodzin.
Czechowska Piątka

Kolejną okazją do biegania jest Czechowska Piątka. Bieg organizowany jest przez Fundację Manufaktura Sportu i Radę Dzielnicy Czechów Północny i odbywa się raz w roku. Uczestnicy mają do pokonania kilka pętli osiedlowymi ścieżkami o łącznym dystansie pięciu kilometrów. Dotychczasowe edycje odbywały się samodzielnie jak i w połączeniu z lokalnym festynem. Zawody choć są dobrze zorganizowane nie cieszą się dużą popularnością wśród lokalnych biegaczy. Dlaczego? Nie wiadomo.
Półmaraton Solidarności

Największy w regionie i najlepiej zorganizowany półmaraton przebiegający ulicami Lublina obejmujący dwa miasta. Start miał miejsce w Świdniku, meta w Lublinie. W 2024 roku miała się odbyć 11 edycja, lecz bieg został odwołany. Półmaraton co roku gromadził biegaczy nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Czy powróci w przyszłym roku? Nie wiadomo.
Lubelska Biegowa Triada Pamięci
Trzy biegi skierowane głownie dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Bieg Solidarności - odbywa się w Lublinie już od ponad trzydziestu lat. Przez ostatnie lata organizowany był równolegle z półmaratonem. W tym roku odbył się samodzielnie.
Mila Pamięci Ofiar Komunizmu – bieg odbywający się we wrześniu.
Lubelski Bieg Niepodległości – bieg odbywający się 11 listopada. Dawniej jako Nocna Mila Niepodległości.
parkrun Ogród Saski

Jeżeli nie celujemy w profesjonalnie zorganizowane zawody idealnym wyborem będzie parkrun. W każdą sobotę o godzinie 9:00 można wziąć udział w biegu, ale nie musimy wcale biec. Pięcio kilometrową trasę można również przejść. Możemy zatem biegać, truchtać czy maszerować(również z kijkami Nordic Walking). Spotkania organizuje grupa wolontariuszy parkrun. Prowadzony jest również ręczny pomiar czasu. Przed udaniem się na sobotni parkrun najlepiej zarejestrować się na stronie, aby otrzymać swój indywidualny numer uczestnika. Dzięki niemu pomiar czasu będzie zarejestrowany i możliwe jest w przyszłości np. śledzenie swoich postępów nie tylko na trasie w Lublinie, ale i w każdej innej lokalizacji parkrun w Polsce, czy na świecie. Kto może wziąć udział w parkrun? Każdy. Brak jest ograniczeń wiekowych. Można również pokonać trasę z psem na smyczy. A jeśli nie czujemy się na siłach, by pokonać trasę, to zawsze możemy dołączyć do wolontariuszy i pomóc w organizacji.
Inne biegi?
Powyższa lista zawiera największe wydarzenia cykliczne. Może się zdarzyć, że jakiś bieg się nie odbędzie. Poza stałymi biegami, pojawiają się również biegi dodatkowe. Zwykle są to biegi o charakterze charytatywnym. W ciągu roku, zatem można trafić na kilka dodatkowych wydarzeń, w których można wziąć udział, a przy tym wesprzeć szczytny cel.
Gdzie szukać informacji o biegach? Większość wydarzeń tego typu można znaleźć w naszym kalendarzu.
A jeśli nie zawody, to gdzie znaleźć miejsca do biegania?
Biegać można wszędzie. Tak naprawdę nie ma tu żadnych ograniczeń. Najczęściej wybierane miejsca to parki np Ogród Saski, Park Ludowy czy park Rury. Ten ostatni zapewnia wiele wzniesień i odcinki gruntowe. Wybierając park Rury należy tylko uważać na nowo położony chodnik z kostki. Nawierzchnia została wykonana wadliwie, o czym pisaliśmy tutaj.
Inne miejsca? Ścieżka wzdłuż Bystrzycy, czy ścieżki nad Zalewem Zemborzyckim - te zapewniają długie odcinki nie przecinające się z ruchem drogowym. Doskonałym miejscem są też trasy prowadzące po lasach - Starym Gaju i Dąbrowie.
Dodaj komentarz